Tapahtumat netistä tulkitsee pdf-muotoisia pankkien tiliotteita ja erilaisia muita raportteja. Ohjelmaan tulee uusia tulkintoja sitä mukaa, kun saamme asiakkailta uusia tiliotteita: joko kokonaan uudenlaisia tai pankki on muuttanut tiliotteen ulkoasua. Näistä löytyy tietoa muutoshistoriasta.
Ohjelman perusajatus on, että saadaan pienen (tai suuren) kirjanpitovelvollisen kirjanpito tehtyä pankista saatavan pdf-muotoisen tiliotteen perusteella nopeasti ja kustannustehokkaasti. Tämä tapahtuu kopioimalla tiliote leikepöydän kautta ja tulkitsemalla kopiointitulos Asteri Kirjanpidon päiväkirjaksi. Pdf-muotoinen tiliote on ihmisen luettavaksi tehtyä proosaa, jota ei ole tarkoitettu koneellisesti käsiteltäväksi. Siitä huolimatta rakennamme tiliotteen koneellisen tulkinnan siitä saatavan kopiointituloksen perusteella. Pankit aika ajoin parantavat tiliotteensa luettavuutta, jolloin kopiointitulos voi muuttuja ja tulkinta lakata toimimasta. Kun saamme asiakkaalta toimimattoman tiliotteen, rakennamme siihen perustuen uuden tulkinnan tai parannamme vanhan tulkinnan laatua.
Muutoshistoriassa muutokset aikajärjestyksessä.
Tukisivun artikkeleissa selostettu ohjelman toimintoja.
Tässä lyhyt kertaus ohjelman toimintaan ja esittely eräistä toiminnoista.
–
Tulkinnat
Ohjelmassa on tulkintoja yli 200 erimuotoiselle tiliotteelle ja raportille.

–
Käyttö: kopioi, liitä ja napsauta
- Kopioi tiliote leikepöydälle
- Liitä se tn ohjelmaan
- Napsauta [Etsi ensimmäinen sopiva tulkintaohje]
tai valitse pudotuslistoilta se tulkinta, joka toimii parhaiten ja napsauta [Päivitä]

–
Etsi toiminto etsii seuraavan / edellisen tapahtuman
Etsi toiminto etsii seuraavan / edellisen tapahtuman

–
Vastatilit leikepöydälle / leikepöydältä
Vastatilien muokkaamiseksi tai kopioimiseksi toiselle käyttäjälle voit kopioida ja liittää niitä leikepöydän kautta.

–
Tapahtuman kirjaaminen usealle tilille kirjausmakrolla
Perustilanteessa ohjelma kirjaa tapahtumasta yhden rivin ja vastatiliksi kysymysmerkit:

–
Kirjausmakroja käyttäen tapahtumat saadaan kirjattua yhdelle tai useammalle tilille.
Tarkemmat ohjeet artikkelissa Tilitapahtuman kirjaaminen useammalle tilille (kirjausmakrot)

Kirjausmakrojen avulla tilitapahtuma kirjataan useammalle tilille
–
Kysymysmerkkien sijaan tähdet (****) tai muu tieto
Perustilanteessa ohjelma kirjaa vastatiliksi neljä kysymysmerkkiä niihin tapahtumiin, joiden vastatiliä ei löytynyt vastatileistä.
Tietyissä tilanteissa voi olla tarpeen saada ???? tilalle **** tai jokin tilinumero tms. tieto.
Se onnistuu joko aina tulkintaa tehtäessä (ruksi ruutuun) tai painetta painamalla (korvaa nyt)

Jos ei ruksattu, saat päivitettyä kysymysmerkkien tilalle tähdet painikkeella korvaa nyt

.
Päivittäminen 6.4.2021 tai vanhemmasta versiosta
Ohjelma tarkastaa käynnistyessään, onko uutta versiota saatavilla.
Uusimman version latauspaikka vaihtui kesäkuussa, 2.6.2021.
Jos käytössäsi on versio 6.4.2021, päivitä uusimpaan tästä ja valitse jatkossa se kuvake, jossa Asteri Kukka näkyy kokonaisena

Tapahtumat netistä
